1.7 3 votes
Oceń Artykuł

A oto modelowa zasada komunikacji na poziomie uczuć. Ważne jest byście jasno i precyzyjnie artykułowali swoje potrzeby. Za każdym razem powiedzieli partnerowi co jest dla Ciebie ważne i w jaki sposób może je zaspokoić.

UWAGA – w tej wypowiedzi zawarta jest prośba. Partnerzy na ogół chcą się wzajemnie uszczęśliwiać, wzmacniać, pomagać i otaczać miłością. Dajcie więc sobie szanse na spełnienie poprzez klarowne informowanie siebie o swoich uczuciach.

Pamiętajcie, partner nie jest jasnowidzem, ani nie jest jasno słyszący, ani jasno czujący. Nie wie, co Ci w duszy gra i czego potrzebujesz. Dlatego warto zapamiętać ten schemat, by komunikacja między Wami była bezpośrednia. To tylko cztery zdania, które zmienią jakość Waszej komunikacji, a sprawdzą się w każdym związku, relacji partnerskiej, rodzicielskiej przyjacielskiej i zawodowej.

Rozpoczynasz zdanie od następujących sformułowań i nie oczekujesz od partnera odpowiedzi. To co masz zrobić to konkretnie określić swoje uczucia i potrzeby. Partner nie odpowiada na to, nie tłumaczy się, tylko uważnie słucha.

Kiedy widzę………………………………………………………………………………………………………………………….

Kiedy słyszę………………………………………………………………………………………………………………………….

Kiedy czuję…………………………………………………………………………………………………………………………..

Czuję się……………………………………………………………………………………………………………………………

Ponieważ potrzebuję………………………………………………………………………………………………………………

Proszę Cię, żebyś…………………………………………………………………………………………………………………

A oto przykładowa rozmowa przeprowadzona według tego schematu

ONA

Kiedy widzę, że czas goni, byś mógł zrealizować swój projekt, a Ty o niczym mi nie mówisz i nie wiem co jest jeszcze do zrobienia, nie wiem, kiedy i jak chcesz to zrobić,

 

Czuję niepokój, martwię się i denerwuję, bo nie wiem, czy zdążysz na czas i czy w ogóle to zrobisz. Poza tym czuję się wykluczona z tego projektu, mimo że, wiele robiliśmy razem.

Ponieważ potrzebuję w życiu spokoju, stabilizacji i pewności, że wszystko idzie dobrze i zgodnie z planem,

Proszę Cię, żebyś informował mnie na jakim etapie jesteś aktualnie i w czym mogę Ci pomóc.

 

ON

Kiedy słyszę, że się denerwujesz, jesteś niecierpliwa i wyczekujesz ode mnie szczegółowych informacji

 

Czuję niepokój i narasta we mnie złość, że nie widzisz i nie doceniasz tego co zrobiłem, dotychczas i nie ufasz mi. Czuję się pod presją Twoich oczekiwań, a to mnie kompletnie osłabia,

Ponieważ potrzebuję wsparcia od Ciebie w postaci wiary i ufności we mnie, oraz przekonania, że wierzysz we mnie jak nikt inny na świecie

Proszę Cię, żebyś zaufała mi, bo ja robię wszystko co trzeba, żeby osiągnąć cel.

 

I kiedy oboje wypowiedzieli się jasno i klarownie na temat swoich odczuć i potrzeb może do każdego z nich dotrzeć, że generalnie obojgu chodzi o zrealizowanie projektu.

ON może zauważyć, że ona się boi, chce mu pomóc i czuje się wykluczona ze współdziałania przez brak informacji.

ONA może zauważyć, że on robi wszystko co trzeba, choć też się obawia o powodzenie projektu, więc nie mówi i nie dzieli się z nią, by jej nie martwić.

OBOJGU zależy na zrealizowaniu projektu i obojgu jest brak flow i lekkości w sposobie działania.

ONA – chce kontrolować – co jest efektem lęku o przebieg realizacji projektu.

ON – unika informowania jej, co jest efektem lęku przed krytyką z jej strony.

Są dla siebie lustrem i własną projekcją. Oboje mają okresy zwątpienia i wtedy lęki dają o sobie znać ze zwiększoną siłą. Kiedy to usłyszą, zobaczą, poczują i nie będą argumentować, odbijać piłeczki, tylko słuchać i słyszeć partnera, mogą razem przyjrzeć się jeszcze raz temu co jest do zrobienia bez oczekiwań. Wybrać miłość, a odpuścić stres i lęk i dokonać korekty w swoim funkcjonowaniu.

Rozwiązaniem więc dla nich obojga jest ustawiczna wdzięczność dla siebie samych i siebie wzajemnie, docenienie siebie samych i siebie wzajemnie, utrzymywanie spokoju, czystych intencji i cieszenie się z tego co już stworzyli. To pozwoli im razem wznieść się na wyższe poziomy wibracji, gdzie panuje akceptacja, spokój i zaufanie.

Potrzebują uświadomić sobie, że tak jak jest w tej chwili, jest najlepiej jak może być, że zrobili wszystko najlepiej jak potrafili i to jest absolutnie wystarczające. Kiedy otworzą się na pełen przepływ energii, pokochają ten projekt, energia popłynie od nich i do nich bez zakłóceń i warunków i wszystko się stanie lepiej niż sobie to kiedykolwiek wyobrażali.

Weź więc czystą kartkę i według tego schematu zapisz konkretną rozmowę, którą chcesz przeprowadzić z partnerem. Ważne, żeby była to konkretna sytuacja np:

Kiedy słyszę, że podnosisz głoś. Kiedy czuję, że nie wyniosłeś śmieci, bo pojawił się ten zapach, kiedy widzę Twoje sukienki porozrzucane po kątach, itd, itp. Ważne, żeby to był realny przykład i żebyś go opisał wg. schematu. Wtedy uświadomisz sobie, czy jesteś klarowny w swoich wypowiedziach, czy wiesz co czujesz i czego chcesz. Kiedy będziesz świadomy siebie będziesz mógł wybrać jeszcze raz z miłością.

.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x